Inwestowanie w monety

Każdy kto chciałby rozpocząć własną przygodę z inwestowaniem w monety musi znać naczelne rozbieżności między monetami kolekcjonerskimi i monetami bulionowymi. Wartość monet kolekcjonerskich oceniana jest przede wszystkim ich wartości kolekcjonerskiej, tymczasem monety inwestycyjne to przede wszystkim lokata w kruszec.

Monety produkowane i produkowane są głównie banki narodowe różnych państw. Produkowane są także monety o niezbyt często spotykanych nominałach, ale przeważnie są to monety wybijane okazjonalnie.

Najważniejszymi aspektami decydującymi o cenie monety kolekcjonerskiej jest rodzaj metalu z której była wykonana oraz jego próba. Cenny jest także nakład w jakim dana moneta jest wybita. Z czasem moneta jeszcze nabiera wartości. Jeżeli dana moneta jest z jakiejś mało popularnej kolekcji to zapewne będzie cieszyła się większym zainteresowaniem niż pozostałe.

Najważniejszym celem emitowania monet inwestycyjnych jest inwestycja i lokata pieniędzy. Z racji tego zamiast kupowania sztabek możemy nabyć monety bulionowe. Nominał na monetach lokacyjnych zazwyczaj zastępowany jest zawartością kruszcu.

Po raz pierwszy monety lokacyjne zaczęto bić w 1967 roku i był to południowoafrykański Krugerrand. Ciekawostką jest, że w RPA monety te mają status normalnego środka płatniczego, czyli coś co jest domeną monet kolekcjonerskich. Na dziś dzień Krugerrand jest najbardziej popularną monetą inwestycyjną na całym świecie przez co jest idealna na lokatę kapitału.

Inne cieszące się powodzeniem monety bulionowe to na przykład Wiener Philharmoniker czyli najbardziej znana moneta inwestycyjna z Europy. Monecie wykonanej ze złota nadano nominał 100euro i bije się w Austrii. Ceniony jest także „Australijski Kangur”, a NBP emituje też Polską monetę bulionową i jest nią „Orzeł Bielik”.

Ważne aby moneta w którą inwestujemy była ceniona i rozpoznawalna. Ceniona moneta to gwarancja zhandlowania za godną cenę i też pewna wartość kolekcjonerska, której nie będziemy mieli lokując kapitał w sztabki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *